Hayalsiz yaşamak?Hayal,hayal,hayal

Felsefe Bölümü Felsefe Bölümü

Mesajgönderen Rock_Peace » 29 Eyl 2008, 23:27

evet arkadaşlar sorularım şunlar;
hayalsiz insan var mıdır?
hayalsiz yaşanabilir mi?
hayalsiz hayat çekilir mi?

evet sizi dinliyorum...
İnsan yalan söylediğinde dünyanın bir parçasını öldürür
Bunlar insanların yanlışlıkla yaşamları sandıkları solgun ölümlerdir
Bütün bunlara tanık olmaya dayanamıyorum
Kurtuluşun krallığı beni evime götüremez mi!
Kullanıcı avatarı
Rock_Peace
-=Duman6 Olmuş=-
-=Duman6 Olmuş=-

Mesajgönderen nasti » 30 Eyl 2008, 11:18

öncelikle hayal kurabilmek için,umut olması gerekir,diye düşünüyorum.Barış Manço abimizinde dediği gibi umudun ötesinde ne ola?hayal kurmanın tadı umut var ise çıkar.eğer umut yoksa ne anlamı vardır ki hayal kurmanın.en azından şimdilik düşüncem budur.bu bağlamda umutsuz insanların ne tür bir hayali olabilir ki

umduun ötesinde birşey yoksa.umutda yoksa bence hayalsiz yaşanamaz.yarın cennet olacak hayali ile-umut ederek yaşaya bilir en düşüük durumdaki insan bile.

bugün cennet olmadı.yarın cennet olmayacağını bilirse insan yaşamanın takrar yazıyorum ne anlamı olabilir ki.hayalsiz hayat yaşanmaz,çekilmez.
Kimbilir Kaç Kişi Seni Sevdi
Kimbilir kaç kişi senin zarif hallerini sevdi
Kaç kişi güzelliğini sevdi
Belki gerçek aşkla; belki değil

Ama bir tek kişi seni sevdi.
Bir tek kişi değişen yüzündeki hüznü sevdi.

http://www.durukann.tr.cx/

[color=#9250af]Nehirlere karışan zehirli atıklar gibi
ağır ağır akarak kanıma karışmakta
yokluğun!
[/color]
Kullanıcı avatarı
nasti
-=Duman6 Olmuş=-
-=Duman6 Olmuş=-

Konum: Kurtarılmış bir bölgeyim, gölgemde hurma ağaçları. Üzerimde sonsuz küstahlığın tırnak izleri var.

Mesajgönderen neandalman » 30 Eyl 2008, 18:07

Bence cevabı gayet açık sorular, bence değil herkes böyle düşünüyordur..Başlık olarak bana basit geldi ..Keza;
hayalsiz insan var mıdır? Evet
hayalsiz yaşanabilir mi? Evet
hayalsiz hayat çekilir mi? Evet

Gibi cevapların gelme olasığı bile ortada yokken! Tartılaşacak veya ışık tutulacak bir kısım olduğunu sanmıyorum!
Ostur esso comateo
Kullanıcı avatarı
neandalman
-=Ba=-
-=Ba=-

Mesajgönderen Rock_Peace » 30 Eyl 2008, 23:05

neandalman yazdı:Bence cevabı gayet açık sorular, bence değil herkes böyle düşünüyordur..Başlık olarak bana basit geldi ..Keza;
hayalsiz insan var mıdır? Evet
hayalsiz yaşanabilir mi? Evet
hayalsiz hayat çekilir mi? Evet

Gibi cevapların gelme olasığı bile ortada yokken! Tartılaşacak veya ışık tutulacak bir kısım olduğunu sanmıyorum!

bunlar senin düşüncen öncelikle saygı duyuyorum ve zaman ayırıp yorum yazdığın içinde teşekkür ediyorum.
şayet ben hepsine evet cevabı verebilseydim böyle bir konu açmazdım.
tartışılıcak bir konu olmasa bile herkesin düşüncelerini duymayı isterim.diyelimki herkes senin gibi düşünüyor.o zaman herkesin senin gibi düşündüğünü öğrenmiş olurum.demekki genelleme böyle düşünüyor derim vs vs.. :wink: tekrar saol
Kullanıcı avatarı
Rock_Peace
-=Duman6 Olmuş=-
-=Duman6 Olmuş=-

Mesajgönderen neandalman » 01 Eki 2008, 00:06

O zaman cevap veriyorum empati yaparak!
Hayalsiz vardır..Hayatı kendi içinde amaçsız kılarsa insan hayal kurmaktan vazgeçer..Farkındadır , boştur hoş değildir...
Hayalsiz yaşanır, intahar etmezsin denersin olmaz ..Bu amaçsızlığın sadece sonunu merak edersin sadece beklersin tek gayen budur..O karadeliğe slm olsun!
Hayalsizde hayallede hayat çekilir sadece o kara delik..
Saygı, sevgi!
Ben kişiliksizm :twisted:
Ostur esso comateo
Kullanıcı avatarı
neandalman
-=Ba=-
-=Ba=-

Mesajgönderen Rock_Peace » 01 Eki 2008, 00:37

Hayalsiz vardır..Hayatı kendi içinde amaçsız kılarsa insan hayal kurmaktan vazgeçer..Farkındadır , boştur hoş değildir...
Hayalsiz yaşanır, intahar etmezsin denersin olmaz ..Bu amaçsızlığın sadece sonunu merak edersin sadece beklersin tek gayen budur

bu tür açıklamalar duymak istemiştim.teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Rock_Peace
-=Duman6 Olmuş=-
-=Duman6 Olmuş=-

Mesajgönderen ewil » 01 Eki 2008, 11:26

hayal ve amaç birbirinden farklıdır değil mi? evet. o halde ben günümüzde hayalleri olan çok insan olduğunu sanmıyorum... örneğin yaşa bağlı olarak da hayal dünyasından çıkıldığını düşünüyorum. anneannemin ne gibi bir hayali olabilir? torunlarının evlendirmekten başka da bir amacı yok zaten. hayalsiz ve yaşıyor. ölümü de yaşlandığı için düşünüyordur ama intahar fikrinin aklından geçtiğini düşünmüyorum. geçmişi hatırlıyordur ama bu hayal sayılmaz
(bkz. anılaaar anılaaar şimdi gözümde canlandılaaaar... beni bu akşam ağlattılaaar!...)
hayalsiz insan günümüzde çoktur ve bence hepsi boktur. hırs tutku entrika vs... bunlar hayallerle alakası olan şeyler değildir. sanırım seks fantazisi de hayale girmiyor? o halde sandığımızdan daha bile az hayal kurmayı bilen ve beceren insan.
demek ki yaşanabiliyormuş da...
ve onlar bunu tercih ettiklerine göre mutludurlar herhalde...
hayalleriyle mutlu olan insan var mıdır peki?
terk-i site[color=#400080]
[/color]
ewil
-=Su Kedisi=-
-=Su Kedisi=-

Mesajgönderen dabbler » 03 Eki 2008, 11:02

hayalleriyle mutlu olan insan var mıdır peki? (Bkz: ben) hayallerimle uçarım mutlulugum hayallerimdir.gerçek hayat sizi tatmin etmiyorsa hayallere sıgınırsınız ki bu da normale döndugunuzde sizi düşüşe geçirir. hayalden gerçeğe.. mutluluktan hüzüne..

hayalsiz o kadar insan var ki zaten hayatta elde etmek istedikleriniz bittiği anda hayal kuramazsınız ki bende parası pulu işi cartu curtu olan insanların hayal kurdugunu hiç zannetmiyorum büyüdük artık hayalsiz de yaşanabiliyormus.
İsa eyy İsa adımıza kendını çarmıha gerdirdin İsa. Abartma o kadar kendini. Senın gibi sonsuzlukla müjdelenseydim eger ben altıgen çarmıha gerdirirdim kendimi. Menfaatçi kedini kurtaran adam. Kahraman..

ne baktın kes ?
Kullanıcı avatarı
dabbler
-=Duman6 Olmuş=-
-=Duman6 Olmuş=-

Mesajgönderen DESOLATO » 03 Eki 2008, 11:29

hayal=zaman kaybı...yine de zaman zaman hepimz hayal kurarz (malesef)..her zaman realist olmak gerekir..belki hayallerimz realist doğrultudadr zaten onlarda gerceklesnce hayal olmaktan sıyrılcaktr..gerçkleşemeyen hayallerse hayal kırıklığı olarak önümüze pürüzler halinde cıkacaktr..!
o yzdn hayalsz bir dünya :oops:
yağmur çiseliyor,
korkarak
yavaş sesle
bir ihanet konuşması gibi.

yağmur çiseliyor,
beyaz ve çıplak murted ayaklarının
ıslak ve karanlık toprağın üstünde koşması gibi.

YAĞMUR ÇİSELİYOR..
Kullanıcı avatarı
DESOLATO
-=BanneD=-
-=BanneD=-

Konum: Feleğin çemberinden..OF FELEK OF!..hep feleğin işleri bunlar..Felek yakar kavurur küllerini sav

Mesajgönderen dabbler » 03 Eki 2008, 11:35

hayal önhazırlık evet önhazırlık. zaman kaybı? telafisi olmayan anlar.. hayal kurarken yaşadıgın mutluluga değişilemez.. gerçekliğe hiç değişilmez..
İsa eyy İsa adımıza kendını çarmıha gerdirdin İsa. Abartma o kadar kendini. Senın gibi sonsuzlukla müjdelenseydim eger ben altıgen çarmıha gerdirirdim kendimi. Menfaatçi kedini kurtaran adam. Kahraman..

ne baktın kes ?
Kullanıcı avatarı
dabbler
-=Duman6 Olmuş=-
-=Duman6 Olmuş=-

Sonraki

• BU YAZIYA YORUMUNUZU EKLEYİN

Dön Felsefe Bölümü