ne ölümden korkmak ayıp..ne düşünmek ölümü...

Felsefe Bölümü Felsefe Bölümü

Mesajgönderen ayten » 06 Oca 2007, 20:55

Ölümüm hallüssinasyonum olabilir mi yaşamım gibi?

//

ÖLÜM . , !

Bir virgül, bir nokta veya bir ünlem....Ve herşeye rağmen herşeyin yanında, anlam ve anlamsızlıkta bir gerçek: ölüm

Hergün bir mezarlığın yanından geçiyorum( dışarı çıktığım, ara sıra zamanlarda, çoğunlukla) küçük ve yaklaşık 100m sonrasında daha da küçük bir başka mezarlığın yanından....korkak ve ürkek değil adımlarım ilk günlerdeki gibi, alıştım( zaman ayrı birşey ve önemli).

dedimki:
İnsan sevdiğini nasıl toprağın içine gömer, üstüne bir de çiçek eker, çok tuhaf. Ama öllmüş ve gömmeyip de ne yapsın insan.ölü kokar ve korkutucudur. Birgün, eğer bir sevdiğim benden önce ölecek olursa onu gömmeyeceğim(keşke korkmasam). O' nu evimde tutar, hergün bakar, izlerdim. Nekrofoli kavramından uzak yaklaşmakta fayda var bu son dediğime....İnsan sevdiğinden nasıl ayrılabilir ki.

Ölüm' ü konuşalım istiyorum. Birgün ölecek olmanızdan ne hissediyorsunuz mesela? Ölümsüz olmak ister miydiniz? Ölüm yaşamdan daha değerli kılınabilir mi? Ölüm bir kader mi? Boyun mu eğiyorsun ya da başka çaresi yok diye mi düşünüyorsun?
Ölümle yaşam arasındaki korelasyon da ağır basan seçenek ne olmalı? Ampirik sonuçlarınız ne yönde? Sonuçlar fatalistik mi? Ve herşeye somatik yani maddeci yaklaşmamak, mistik cevaplara mı kaymak gerek?
Ölümüm hallüssinasyonum olabilir mi yaşamım gibi? Sinizim ve tersi açılarından da bakabiliriz konuya. Ki bu konudaki logo arayışımızda kompleks yapıyı indirgeyici bir tutumla ele alabilelim.
Kullanıcı avatarı
ayten
-=Kudurmuş Üye=-
-=Kudurmuş Üye=-

Mesajgönderen sabian » 06 Oca 2007, 21:10

ilk önce güzel ve olgun bir yazı. ellerine sağlık.ama bu kadar yabancı kelime kullanman saçma geldi. çok kasınç olmuş. neyse, sorularına gelince; ölümsüz olmak kesinlikle istemezdim.çünkü insanlık hep aynıi değişmiyo. ama bana göre ölüm kesinlikle yaşamdan değerli değildir.kadere ise inanmıyorum. varsa da çok saçma bir olgu.derin konu bu...ve kesinlikle çaresi yok...
'
ysfdmrk !

If you lose yourself, you lose everything that you have !

Resim
Kullanıcı avatarı
sabian
-=Duman6 Olmuş=-
-=Duman6 Olmuş=-

Mesajgönderen black_satan » 06 Oca 2007, 21:12

ellerine sağlık
bir tanrı vardıda ölmeme neden izin verdi
Kullanıcı avatarı
black_satan
-=Duman6 Olmuş=-
-=Duman6 Olmuş=-

Mesajgönderen ayten » 06 Oca 2007, 21:17

[quote="sabian"]ilk önce güzel ve olgun bir yazı. ellerine sağlık.ama bu kadar yabancı kelime kullanman saçma geldi. çok kasınç olmuş. neyse, sorularına gelince; ölümsüz olmak kesinlikle istemezdim.çünkü insanlık hep aynıi değişmiyo. ama bana göre ölüm kesinlikle yaşamdan değerli değildir.kadere ise inanmıyorum. varsa da çok saçma bir olgu.derin konu bu...ve kesinlikle çaresi yok...[/quote]

doğru diyosun ...yazı o kelimelerden dolayı kasıntı duruyo sonlara doğru...ama napiim ..normalde nasıl konuşuosam öle yazıorum :lol:

yorumlar için şimdiden tşkler herkese....
Kullanıcı avatarı
ayten
-=Kudurmuş Üye=-
-=Kudurmuş Üye=-

Mesajgönderen italian_psycho » 06 Oca 2007, 21:20

kader soyle bısey %50 50 bazı seylerde secme sansın var kendın yaratabılırsın bazı seylerde ıse yok.. boyun egersın ıstemesende ölüm de bunun gıbı bısey caresızlık.. asla kurtulma sansın yok belkı bugun belkı yarın belkıde daha sora kımse bılemez bunu sadece bazı seylerı oldugu gıbı kabul edıp yasıycaksın fasla sorgulamıycaksın mutlu olmaya calıscaksın ölüm hakkında bısey dusunmuyorum dusunulcek bı yanı yok zaten hersey o andan ıtıbaren baslıcak ölümsuz olmak ıstemesdım cunku ınsanların sıkılmıycagı sey yok tur hyatta ve ne olursa olsun bır gun bu hyattan da sıkılırlar o yuzden fasla kasmaya gerek..son olarak sunu solemek ıstıyorum ne olursa olsun mutlu olmayı becerebılen ınsan bu dunyadakı en sanslı ınsandır bana gore hyatın temel amacı bu dunyada mutlu olabılmektır :wink:
neden insan elindeki anı yasamak yerine,gelecegıyle ılgılı heseplara takılır kararsız ve sessız kalır???
Kullanıcı avatarı
italian_psycho
-=Kopuk=-
-=Kopuk=-

Mesajgönderen ayten » 06 Oca 2007, 21:32

artık herşeyden fazla ölüm' ü düşünür oldum ben...bu satırları da o yüzden yazdım...yaşamın kendine göre güzel yanları var elbette...çok mükemmer insanlar tanıdım..güzel zamanlar yaşadım...doyasıya güldüm...çok da üzüldüm....hepsi geçti..geride kaldı...-hiçbişey sanki yoktu-ve insan yani biz yani ben yuvarlanıp gidiyoruz...ve bana sorulsaydı yaşamak ister misin diye...hiç tereddüt etmeden hayır derdim...aranızda olmamak daha güzel...

ve italian_psycho.. demişsin ya ' ölümsüz olmak istemezdim çünkü insanların sıkılmayacağı şey yoktur ' diye...ama merak ediyorum "ölmek" bu kadar kolay mı...bana bu kadar yaşamak yeter deyip herşeyi sonlandırmak...çok fazla teselli etmiyor musun kendini...ölüm başka bişey..bu gizem beni çok etkiliyor....ama sonuç olarak yaşamak kadar ölümde berbat benim için....
Kullanıcı avatarı
ayten
-=Kudurmuş Üye=-
-=Kudurmuş Üye=-

Mesajgönderen ArtOfDeath » 06 Oca 2007, 21:45

bu kadar cok agzımıza almaya gerek yok ölümü nasıl olsa 1 gün karşılascaz
Kullanıcı avatarı
ArtOfDeath
-=BanneD=-
-=BanneD=-

Mesajgönderen agnastic » 06 Oca 2007, 21:51

Sana hazır olmayanlar, seni kötü göstermek için ne kadar büyük gayret harcıyorlar? Onlara sormak geliyor içimden: Siz kaç kere öldünüz? Ölümü ne kadar tanıyorsunuz? Ölümü karalamakla ne umuyorsunuz?
oysa bnm her an aklımda sürekli beynimin içinde bu düşünce dönüp duruo 20 yaşındayım ama artık kaldıramıorum ben bu hayatı kaderede inanmıorum insanın elinde olduğuna inanıorum asla ölümsüz olmak istemezdim bana bu yaşadıklarım yterr sabırsızlıkla bekliorumm...
Kullanıcı avatarı
agnastic
-=Hızlı Üye=-
-=Hızlı Üye=-

Mesajgönderen ayten » 06 Oca 2007, 21:57

ve madem ölüm için konuşuyoruz ünlü futurist şair mayakovskinin yazdıklarını da okuyalım

mayakovski'nin 1930 yılında ölmeden önce yazdığı mektup-şiiri)

hepinize!..

işte ölüyorum. kimseyi suçlamayın bundan ötürü. hele dedikodudan, unutmayın ki merhum nefret ederdi.

anacığım, kardeşlerim, yoldaşlarım! bağışlayın beni. iş değil bu, biliyorum (kimseye de öğütlemem), ama benim için başka bir çıkar yol kalmamıştı.

lili, beni sev.

hükümet yoldaş! ailem: lili brik, anam, kız kardeşlerim ve veronika vitoldovna polonkaya'dan ibarettitir; yaşamalarını sağlarsan, ne mutlu bana...

bitmemiş şiirleri brik'lere verin, ne lazımsa onlar yapar.

"bir varmış bir yokmuş"
derler hani:
aşkın küçük sandalı
hayat ırmağının akıntısına kafa
tutubalir mi!
dayanamayıp parçalandı işte sonunda
acıları
mutsuzlukları
karşılıklı haksızlıkları
hatırlamağa bile değmez:
ödeşmiş durumdayız kahpe felekle.
ve sizler mutlu olun
yeter
mayakovski
Kullanıcı avatarı
ayten
-=Kudurmuş Üye=-
-=Kudurmuş Üye=-

Mesajgönderen zgn_lp » 06 Oca 2007, 21:59

yav karlı kayın ormanında türküsü geldi aklıma topici okuyunca .. ne ölümden korkma kayın ne de düşünme ölümü (((:
Kullanıcı avatarı
zgn_lp
-=Duman6 Olmuş=-
-=Duman6 Olmuş=-

Sonraki

• BU YAZIYA YORUMUNUZU EKLEYİN

Dön Felsefe Bölümü