Açıklayıcı Cümle: Shred / Shredder Nedir?

Müziksel Muhabbet Genel müzik hakkında başlıklar içerir

Açıklayıcı Cümle: Shred / Shredder Nedir?

Mesajgönderen Brutal » 29 Nis 2009, 21:35

İlk önce genel terim ve düşünce şekillerine yer verelim:

Shred

Shred'in İngilizce meali, "Doğrayıcı, kırpıcı" gibi şeylere denk gelmektedir. Yani illa bir anlama dayatılmak isteniyorsa "Sweep" (Bkz. Süpürmek, ve gitarda tekniğin gerçekleştirilişi) gibi anlamı ve tekniğin gerçekleştirilişi arasında yüzeysel bir bağ kurulabilir.

Bu kadar saçmalamadan sonra gitardaki asıl anlamı ile Shred Sweep Pickin', Speed Pickin', ve benzeri kazıtattratör -Zaten ben Shredder demeyi değil, Gitar Kazıttrattör demeyi tercih ederim- teknikleri yalayıp yutmuş, 2.4 saniyede 666 (Toplumsal mesaj :) ) nota basan insanlara denir. Bu kişiler plajlarda akustik gitar çalarak "Akdeniz Akşamları" şarkısını söyleyen insanlarla bazı ufak konularda benzerlik göstermektedir. Bu benzerlikler şu şekildedir:

* İkiside arkadaş çevresinde hayranlık uyandır, "Fan" diye tabir edilen gruplar oluştutturur.

(Bi tane varmış sayın okur, kusura kalma.. :roll: )

Bazı kişilere göre Shred ve Shredder olmak çok kolay bir iştir. Peş peşe gelen notaları ezberlemek, ve sabit tekniklerde kendini geliştirmekten gelir. Hatta şu tarz yorumlarda bile bulunanlar vardır.

Naber Okur? yazdı:Shred denilen teknikte müzik duygusu yoktur. Akılda şarkı çalınırken basılan notadan sonra gelecek ve hiç değişmeyecek nota vardır. "Buna bunu katsam n'olur lan" gibi düşünceler kafada asla bulunmaz.

Belki iyice kafanı karıştırdım ama.. Shred ve Shredder halk arasında böyle bir görüşe sahiptir.. Azcuk Google'ı kullan abe sende yau!..

Shredder Denilince Akla Gelen Kişiler

Aslında bundada bir kesinlik bulunmamaktadır. Kişiden kişiye değişir. Kimine göre Shredder John Petrucci'dir, kimine göre Yngwie Malmsteen. Yada bana göre Rusty Cooley'dir. Ama bazı sitelerde yapılan oylamalarda (Örneğin burası) "Yılın En Şıretçi İnsanı" ödülü genellikle Michael Angelo Batio, Ygnwie Malmsteen gibi kişilere gitmektedir.

Eğer kişide veya bünyede aşırı merak uyandırıyorsa Google'a gidilip, "Birader bana "top .. shredder" bide iki ekmek kap bana ordan" denilerek bu kişiler öğrenilebilir.

Shredder Olmak

Aslında ilk satırlarda bahsettiğim görüşe (Alıntı şeklinde olan..) ne kadar karşı olsamda Shredder olmak çok çalışmayla bağlantılıdır. Günde, bir 30 dakika bile olsa açıp Speed Picking alıştırmalarına bakmak her Shredder olmak isteyenin kârına olacaktır. Ama şöyle bir uyarıda bulunmaktada fayda görüyorum.. Shredder olmak (Her ne kadar gündelik - aylık - yıllık boş vaktinize ve gitara karşı olan ilgi alakanıza dayansada) uzun bir uğraş ve zaman harcama ikilisi gerektirir.

Birde illa Shred'e kafayı taktım diyorsan şöylede bişey var.

Shredder Ekipmanları ve Teknikleri

Bu konu hakkında pek teknik bilgim olmasada, Shredderlar genel olarak Ibanez, Fender, Kramer, Jackson, Charvel, Dean, Schecter, Carvin, ESP, B.C Rich gibi solidbody gitarlar kullanmaktadır. Bu gitarlarda ayrıca "Locking Tremolo" sistemide bulunur. Tremolo sistemini "dive bombing" adı verilen sesleri elde etmek için kullanırlar.. Örnek vermek gerekirse, "Viciccivcivicvi" sesinden "Vococoocovoc" sesine ani atlayışlar yapmak olabilir.

Tabiki Shred işi sadece gitara dayanmamaktadır.. Bi de şöyle amfiler kullanılabilir: (Tabi paranız bolsa.. Kahrolsun dengesiz hayat şartları.. :evil: )

* ENGL, Marshall, Carvin, Peavey, Mesa Boogie, Laney, Hughes & Kettner, Krank ve Randall.

Kullanılan tekniklere ben dokunmuyorum, ancak ustalara göre bir Shredder'ın bilmesi gerek teknikler şöyle:

Dave Celentano'nun "Secrets of Shred Guitar" kitabı yazdı:"sweep, alternate and tremolo picking; string skipping; multi-finger tapping; legato, trills."

GuitarPlayer.com'un Shred adlı kitabı yazdı:sweep picking, tapping, legato playing, whammy bar abuse, speed riffing, thrash chording

Gibi gibidir.

Evet arkadaşlar, şöyle bi 01:30 saatlik bir zaman dilimi içersinde (Sanırım..) sizlere tuhaf yollardan Shred'i açıklamış bulundum.. Ancak bugünlükte bana ayrılan sürenin sonuna geldim.. Çünkü saatler öncesinde evde olmam gerekiyordu.. Yani demek istediğim şudur ki;

Eğer uzun süre sitede login olmazsam tüm şehirlerde Emniyet Birimlerini haberdar edin..

Not: Yazı bana, bu durumdada Duman6.gen.tr sitesine aittir. İkinci bir durumdada "Çalan çırpan eşşektir."

Çağdaş "Brutal" Demir

En son Brutal tarafından 01 May 2009, 22:30 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Brutal
-=Daimi Üye=-
-=Daimi Üye=-

Re: Açıklayıcı Cümle: Shred / Shredder Nedir?

Mesajgönderen SepulArmy » 29 Nis 2009, 21:42

2.4 saniyede 666 nota basan insanlara denir.(İnsanlara! :D )Güzel yazı enstrüman çalmasamda okudum,bilgilendim,saolasın Çağdaş kardeş...
ESKİ OKUL THRASH & DEATH & BLACK
SepulArmy
-=Kopuk=-
-=Kopuk=-

Mesajgönderen Harvester » 29 Nis 2009, 21:57

saolasın güzel yazzı
Resim
Kullanıcı avatarı
Harvester
-=Psychedelic=-
-=Psychedelic=-

Mesajgönderen Brutal » 30 Nis 2009, 21:30

SepulArmy yazdı:2.4 saniyede 666 nota basan insanlara denir.(İnsanlara! :D )Güzel yazı enstrüman çalmasamda okudum,bilgilendim,saolasın Çağdaş kardeş...

Şeytan zaten gitarada bulaşırsa işimiz duman. (Bak yine toplumsal mesaj :lol: ) I'm the devil I love metal! 8O

Şaka maka, Rusty Cooley, Karl Sanders falan bana yetiyor gitar konusunda. Fazlasına gerek yok. Beğenmenize sevindim :)
Kullanıcı avatarı
Brutal
-=Daimi Üye=-
-=Daimi Üye=-

Mesajgönderen lifeonmars » 01 May 2009, 11:07

güzel yazzıı. paylaşım için sağol
If you are a bird, I am a bird.
Kullanıcı avatarı
lifeonmars
-=Duman6 Olmuş=-
-=Duman6 Olmuş=-

Mesajgönderen Delphoi » 01 May 2009, 14:02

Yazı hiç 95li birisinden çıkmışa benzemiyor (Tabi gerçekten 95li isen :wink: ) Gitar çalmam, çalamam, alakam yoktur, davul hep daha cazip gelmiştir ama harbiden çok fazla tekniği var gitarın (belki de bu yüzden alakam yok=). neyse bilgi fokurdayan bi yazı olmuş. bundan önceki cümleleri de neden yazdıysam :S neyse, öyle yani.güzel
Resim
Kullanıcı avatarı
Delphoi
-=ProgMassive=-
-=ProgMassive=-

Mesajgönderen Brutal » 01 May 2009, 22:10

Beğenmenize sevindim.. Abi şöyle bişey var, yazı yazma konusunda acayip meraklıyım.. Ve aşağı yukarı 1 sene kadar yazarlık deneyimim var. Övünmek falan değil amacım ama.. Baya sitede yazı yazdım.. Gitarla ve müzikle zaten uzun zamandır ilgiliyim. Geçen öyle araştırdım Google'da sağlam Türkçe kaynak bulamadım.. Bununda sağlam olduğuna inanmıyorum gerçi ama, İngilizce kaynakları birleştir, bi iki mizahı olay kat.. Böyle bir yazı yazmak fazla zor değil.. Sonuç olarak, evet 95'liyim.. Yaş 14.. :o
Kullanıcı avatarı
Brutal
-=Daimi Üye=-
-=Daimi Üye=-

Mesajgönderen Hell^O » 11 May 2009, 00:50

TmNt :idea:

Hoop Siz Yukardakiler Aşağı İndiniz Mi?

İnsancıklarınızla Bir Gün Oynadınız Mı?

Kullanıcı avatarı
Hell^O
-=Site Tazesi=-
-=Site Tazesi=-

• BU YAZIYA YORUMUNUZU EKLEYİN

Dön Müziksel Muhabbet